Чому кров аристократів називають блакитною?

Чому саме «блакитна» кров – аристократична, а не «біла», «зелена» або іншого кольору?

Дехто вважає, що в цьому виразі мається на увазі те, що у людей зі світлим відтінком шкіри вени мають блакитний колір, чого не спостерігається у людей зі смуглявою шкірою.

Іноді як аргумент появи «шляхетної голубої крові» призводять твердження про те, що на початку XVIII століття так себе називали аристократичні родини іспанської провінції Кастилії (від виразу «la sangre azul»), пишалися тим, що їх предки не родичалися з маврами і іншими смуглошкірими народами. Потім цей вислів запозичили французи (le sang bleu), а за ними «блакитна кров» перекочувала і в російську мову.

Насправді ж вираз «блакитна кров» з’явився набагато раніше, просто розвиток друкарської справи сприяв його відродженню, а династичні шлюби між представниками «вищого світу» сприяли поширенню цього виразу по всій Європі.

Можливо, вираз «блакитна кров» як позначення благородного походження не випадково: хтось із родоначальників, до якого зводили своє походження відомі дворянські роду, дійсно мав «блакитну» кров. Наприклад, в хроніках середньовічного історика Альдінара (XII століття) описаний бій англійських лицарів з натовпами сарацинів: «Багато разів поранений був кожен герой, але ні краплі крові з ран не лилося!».

За часів Середньовіччя, коли «свята» інквізиція могла відправити людину на вогнище за будь-яку несхожість на інших, до «блакитнокровних» ставилися з повагою і навіть страхом. В хроніках католицького монастиря міста Вітторіо є історія про ката, який був відправлений в цю обитель для покаяння за те, що він стратив людину з «блакитною» кров’ю.

Тепер, увага! За приблизною оцінкою дослідників, у світі є група людей, приблизно 7000 осіб, чия кров ДІЙСНО БЛАКИТНОГО кольору. Їх називають «кіанетиками» (від лат. Cyanea – блакитний).

Зазвичай клітини крові – кров’яні тільця – містять залізо, яке має червонуватий відтінок. У кіанетиків ж кров’яні тільця замість заліза містять інший елемент – мідь. Ця заміна не позначається на роботі крові – вона як і раніше розносить кисень по внутрішнім органам, забираючи продукти обміну, але колір крові вже інший. Але він не блакитний, як можна подумати по назві, а швидше синюватий або блакитно-ліловий – саме такий відтінок дає суміш міді і одиничних фракцій заліза.

Появу кіанетиків деякі вчені пояснювали еволюційним законом. Вважається, що природа таким чином підстраховується, зберігаючи незвичайних особ, які, наприклад, можуть володіти несприйнятливістю до деяких хвороб. Мабуть, у розрахунку на можливі зміни умов середовища: стихійні лиха, різкі коливання клімату, епідемії. А коли, мовляв, більшість нормальних особин загине, «нестандартні» виживуть і покладуть початок нової популяції.
Наскільки більш життєстійкими в порівнянні зі звичайними людьми є носії «блакитної крові», свідчать наступні факти.

Кіанетики не страждають звичайними захворюваннями крові – мікроби просто не можуть атакувати «мідні клітини». Крім того, «блакитна» кров краще і швидше згортається, і навіть серйозні травми не викликають великої кровотечі. Тому у лицарів в наведеному вище фрагменті хроніки кров і не лилася струмком, т. к. швидко згорталася. У сучасних кіанетиків спостерігається те ж саме.
Однак блакитна кров у спадщину не передається, тому в дітей кіанетиків кров звичайного, червоного кольору. Значить, твердження про благородне походження людей з «блакитною кров’ю» – не більше ніж вигадка, яка не має нічого спільного з реальністю.

Улюблені і популярні книги для дівчат восьми, дев'яти, десяти років. Популярні книжки відомої німецької пісьменніці Ізабель Абеді для дівчаток (підлітків) 8-9-10-11-12 років за доступною ціною.
У пригодах Лоли ви знайдете образи сучасних дівчаток, а в нашій рубриці Сос для підлітків (3,4,5,6,7 класів) ви неодмінно зустрінете відповіді
на всі важливі питання і сподіваємося вони допоможуть вам. Купити книги для дітей школярів, дівчаток підлітків з доставкою по Україні.
Розробка сайтів, дизайн Vipzonet